fbpx

Meistri lugu

Peipsikaup meister Jaana Mäoma

Jaana Mäoma

käsitöömeister

Mina olen Jaana ja mulle meeldib käsitöö. Valmistan hobina šokolaadikaarte ja heegeldan trikoopaelast korve. Veel meeldib mulle ka kududa talvel sokke ja kangastelgedel vaipu. 

Ametilt olen tegelikult raamatupidaja ning käsitöö on mulle rahustav tegevus. Tööpäeva sees on palju mõtlemist ning käsitööd tehes saan end argielust välja lülitada, lasta mõtetel mujale uitada. Käsitöö on justkui mu isiklik muinasjutumaa – pastelsetes toonides, pitsiline, rohkete lillede, paelte ja liblikatega.

Olen pärit Tartust. 17 aastat tagasi võtsin vastu otsuse tulla maale elama. Olen nelja lapse ema ja elan Mehikoormas. Kohalikega ja kohaliku eluga paremini kursis olemiseks liitusin Meeksi Maanaiste Seltsiga. Koos kohalike naistega viisime läbi erinevaid käsitööprojekte ja sealt tuli ka suurem huvi käsitöö tegemise vastu. 

Käime Seltsi naistega suviti ekskursioonidel erinevates paikades. Näiteks olime üks aasta Haapsalus salle vaatamas. Vahel käime teistel seltsidel külas. Need käigud aitavad leida inspiratsiooni ja uusi kogemusi. Varem saime kokku kord kuus ja iga kuu oli erinev teema. Pidasime neil kohtumistel ühiselt sünnipäevi ja sünnipäevaline pidi alati välja mõtlema kohtumise teema. Nii käis meil alati keegi esinemas või koolitamas.

Sellise sünnipäevaürituse käigus oligi meil ükskord šokolaadikaartide valmistamine, millest oma käsitöötoote idee sain. Õppisin koolitusel tegema šokolaadikaarte, varusin endale materjali ja proovisin ka omaette teha. Algul tegin neid teistele kingituseks ja kuna sain positiivset tagasisidet, hakkasin ka müügiks tegema. 

Olen iseloomult rahulik ja keskendunud, seega sobib mulle käeline tegevus hästi. Mulle meeldib õppida ja tegeleda erinevate materjalide ja töödega. Uute oskuste omandamiseks ja olemasolevate täiendamiseks läksin õppima Räpina Aianduskooli tekstiilikäsitöö eriala. See oli igati õige otsus.

Peipsikaup meister Jaana Mäoma

Kuidas ma seda teen?

Šokolaadikarpide valmistamisel kasutan erinevaid kartonge. See peab olema paksem ja kvaliteetsem materjal.  Värvitoonidest eelistan heledamaid, aga vahel kasutan ka tumepunast. Kõige enam kasutan beežikaid toone ja nende kõrval on roosa ka üks lemmik. Pastelsed värvid meeldivad, kuna need on rahulikud. 

Armastan dekoreerimisel kasutada naiselikke materjale – pitsi, paelu ja lilli.  Vahel kasutan ka metallist kaunistusi. Kinnitamiseks kasutan kahepoolset teipi. Lilli ja metallist kaunistusi kinnitan kuumaõhupüstoli liimiga või siis neetidega. 

Kõigepealt valin välja kartongi ja siis hakkan erinevaid materjale sobitama. Iga kaart tuleb kordumatu ja ainulaadne.

Korvide tegemisel kasutan erinevat värvi trikoopaela. Heegeldamiseks kasutan heegelnõela number kaheksa. Korvi heegeldamist alustan põhja heegeldamisega. Seejärel heegeldan küljed. Heegeldatud korve saab kaunistada paelte, pitside ja heegeldatud lilledega. Heegeldan korve ümmargusi, kandilisi,  nii sangadega kui ka ilma. 

Trikoopaelad on puvillased ja venivad – tänu sellele on neid võimalik sättida erinevatesse vormidesse. Heegeldus peab olema hästi tugev, et paelad väga tihedalt kokku tõmmata. Siis tuleb ka korv vastupidav.