fbpx

Meistri lugu

Pepsikaup keraamik Helemall Maask

Helemall Maask

keraamik

Olen keraamika õpetaja ja käsitööline. Innustan Räpina loomemajas saviga sõbraks saama nii lapsi kui täiskasvanuid. Valmistan tellimustööna kodudesse praktilisi ja ilusaid toidunõusid, kingituseks spetsiaalseid mustreid ja kirju kandvaid esemeid, meeneid ettevõtetele ja üritustele.
Ettevõtjana tegutsen aastast 2014.

Olen uudishimulik inimene ja seetõttu proovinud erinevaid ameteid, teadusi ja tegemisi. Kõik need on käinud ikka inimese olemuse, kunsti, kultuuri ja käsitöö ümber. Otsin ilu ja vaimustun olemasolevast maailmast. See on nii tohutult mitmekesine ja täiuslik, et tunnen end rohkem vahendajana kui loojana. Kõik on ju juba loodud! Mina vaid tõlgendan ja juhin tähelepanu, suunan märkama. Värvide kooskõla, kontraste, taimede vorme, marjade mahlasust, õite õrnust.

Kogu maailma kunstikultuuri ajalugu algab keraamikaga. Kui minna inimkonna mütoloogilise alguseni, siis teatavasti tehti esimesed inimolendidki savist. Kuidas saabki siis teisiti- kui tahta maailma, inimest ja kunsti mõista – tuleb sukelduda savi sügavamasse olemusse.

Tegutsen Räpinas, kus on palju aiandusega seotud inimesi. Kuulates, kui hingestatult räägivad nad taimedest ja nende kasvatamisest, nende eest hoolitsemisest, olen aru saanud, et minu jaoks on mu keraamilised esemed nagu taimed. Ma loon neile tekkimiseks vajalikud tingimused, hoolitsen nende eest valmimise ja kuivamise protsessis. Niisutan, kuivatan, küpsetan, silun.

Ka maaga seotust tunnetan sama tugevalt kui taimekasvatajad. See miljoneid aastaid maapõues tekkinud materjal kannab oma ürgset hingust ja nõuab tarvitajalt lugupidamist.

Pepsikaup keraamik Helemall Maask töökojas

Kuidas ma seda teen?

Toodete valmistamiseks kasutan lahtirullitud savilehest vormimise ja kleepimise ning treimise tehnikaid. Keerukamate esemete tegemiseks tuleb mõnikord kõik oskused mängu panna ja erinevaid tehnikaid kombineerida.

Kui ütlen, et mulle ei meeldi joonistada, ollakse tihti imestunud. Paberile joonistan tõesti haruharva. Ehk vaid mingeid struktuure, sirgeldisi – tehnilisi jooniseid. Seevastu savile joonistan ja maalin väga meelsasti. Minu lemmik tehnikad, mida kasutan saviesemete dekoreerimisel on sgrafiito ja angoobimaal.

Sgrafiito- tehnikas valmivad sinised sarjad: taimemotiividega, lindude ja lillede-marjadega. Sgrafiito keraamikas tähendab, et veel põletamata saviesemele kantakse õhuke kiht kontrastset värvi savisegu. Lastakse veidi kuivada ja seejärel graveeritakse pinnale muster. Kraapides tuleb välja alumine- teist värvi savikiht. Mõnikord on tore veel kolmaski värv appi võtta, et mõnd detaili rõhutada.
Angoobimaali tehnikas valmivad mitmevärvilised tooted, näiteks marjadega tassid, kausid. Angoob on vedel värvipigmentidega toonitud savi. Üsna guaššvärvi moodi. Sellega saab eset üleni katta ja üle maalida, joonistada pisemaid ja täpsemaid kujundeid ja pilte.
Mustrid ja kujundid, mida maalin jutustavad lugusid külluslikust soojast suvest, aiast, metsast,
pisut müstilisest loodusest ja loodust meie ümber.

Neid nõusid on hea kasutada nii üksi kodus teed rüübates ja söögiaegu sättides kui õdusatel õhtutel armsate inimeste seltsis suuremat peolauda kattes.
Elagu elu!