fbpx

Meistri lugu

Peipsikaup meister Tiit Purika

Tiit Purika

meister

Olen staažikas koolmeister, kellele meeldib palju looduses viibida ja matkata. Oma ettevõtte loomiseni jõudsin 2019.aastal ning suund oli toitlustamine. Oma põhitöö kõrvalt harisin end kokanduse valdkonnas ning olin valmis alustama välitoitlustamisega juba 2020. Paraku tuli vahele Covid 19 ja üritustel toitlustamine tuli jätta õiget aega ootama. 

Oli vaja leida plaani B, milleks peagi osutus just väärtuslikust seenest toodetavad tooted. 

Selle imelise seene juurde jõudsin aasta tagasi, kui minu isa sattus haiglasse. Olin varasemalt kuulnud chagast, kui imelisest raviseenest ning läksin metsa vaatama, ehk leian ka. Olin pea kolm tundi metsas kõndinud, kui lõpuks kaugelt märkasin musta moodustist kasetüvel. Rõõm oli suur, kui see osutuski pässikuks ehk chagaks.  

Peale põhjalikku internetis surfamist leidsin palju esivanemate tarkusi ja retsepte selle imelise seene kasutamiseks, et kogu vägi esile tuua  ning et väärtuslikud ained säiliks. Esmaleid osutus 5 kiloseks pässikuks, millest sain imelised väejoogid nii isale, kui ka sõpradele. Ja sealt juba tekkis nõudlus, kuna sõprade sõbrad tahtsid ka. Kuna varasemalt oleme kasvatanud ravimtaimi ning elukaaslane on õppinud herbaatik (Irje Karjuse Herbaatikakooli lõpetanud), tundus väärtuslikust raviseenest toodete valmistamine just õige asi olevat. Aastaga oleme ehitanud maakodus välja tootmisruumid, kus meie imeline ekstrakt valmib. Lisaks ekstraktile valmistame ka musta pässiku pulbrit. Tootearendusena on peagi tulemas erimaitselised chaga teed, mis on kombineeritud väärtuslike ravimtaimedega. 

Peipsikaup meister Tiit Purika keedab chaga ekstrakti

Kuidas ma seda teen?

Musta pässiku ekstrakt valmib Tiidu talu koduses köögis ja spetsiaalselt ehitatud tootmisruumides. Kogu tootmine on pikk protsesside ahel, mis algab meeldiva matkaga metsa. Kümnetunnisest metsamatkast võib kujuneda paarikümne kilone pässikusaak või siis ka lihtsalt  metsamatk värskes looduses. Mõlemad variandid on head, sest matkamine on olnud ja on jätkuvalt minu suurem harrastus. Seega kogume kogu toorme ise, et veenduda, et korje on tehtud ikka elavalt kasepuult ja mitte surnud puult.  

Peale metsas käiku pässid puhastatakse, tükeldatakse ning seejärel purustatakse purustiga peeneks. Seejärel lastakse purul vees seista 24 tundi ning peale seda liigub kogu mass suurde katlasse, kus 90 kraadisel kuumusel keedetakse 4 – 6 tundi. Peale keetmist kurnatakse ning seejärel lisatakse maitseomaduste parendamiseks mesi, kaneel ja ingver. Ekstrakt villitakse 0,5  ja 0,25 liitrilistesse pudelitesse, jahutatakse ning seejärel on jook kasutusvalmis.